Jak to bylo s deportacemi za jízdu na červenou

Možná si ještě pamatujete loňské zprávy o tom, jak byli z Kuvajtu deportováni cizinci za jízdu na červenou. Proběhly nejen našimi, ale i světovými médii. Spousta přátel mě na ně škodolibě odkazovala s otázkou, jak se to snáší s mým nadšením touhle zemí.

Deportace za dopravní přestupek mi tedy přišly hodně přes čáru, ale Kuvajt mě dál bavil a pořád ještě baví. Určitý absurdní humor je totiž i za vysvětlením celého skandálu, které mi nedávno poskytl kdo jiný než kolega Zeal.Podobně jako v Čechách i v kuvajtském parlamentu sedí leckdo. A tak tu poslední dobou vládne pozdvižení nad návrhem zrušit dotace na ceny energií a pohonných hmot – ale pouze pro expaty.

Začal jsem se Zealem řešit, jestli je to otázka nacionalismu (když jsou v Kuvajtu dva cizinci na jednoho místňáka, tak Kuvajťáka jistě potěší, že je doma větším pánem), xenofobie nebo lobování. Lepit nějaké díry v rozpočtu Kuvajt rozhodně nepotřebuje, za posledních deset let má nakumulovaný rozpočtový přebytek nějakých 300 miliard dolarů.

Když už jsme byli u ustrkování expatů, tak jsem si vzpomněl i na loňskou semaforovou aféru.

“To nebylo nic jiného než byznys,” řekl mi Zeal.

“Jak to?”

“Podívej se, tu práci samozřejmě někdo dělat musí. Takže když někoho deportují – za cokoli -, tak někdo jiný bude muset nastoupit na jeho místo. Nějaký nový expat. A za pracovní povolení se platí okolo tisíce dinárů. Takže když deportuješ sto tisíc lidí a následně vydáš sto tisíc nových pracovních povolení…”

A bylo jasno. Sto milionů dinárů je nějakých sedm miliard korun. Vzhledem k tomu, že jak už řečeno, Kuvajt takovéhle drobné vlastně nepotřebuje, dá se očekávat, že někdo někde má slušný byznys z toho, že zrovna tuhle žádost upřednostní nebo vyřídí rychleji. I kdyby provize byla jen jedno procento (jako že bych čekal spíš deset), je to slušné přilepšení, no ne?

A jaké z příběhu plyne poučení?

Poučovat vás nehodlám, jen mám odpověď pro ty přátele z prvního odstavce příspěvku: Úplatní státní úředníci, kteří hrabou pod sebe bez ohledu na to, kolik tím způsobí bolesti? To že by mělo někoho u nás v Čechách překvapit?

Příspěvek byl publikován v rubrice Kuvajt, Život. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *