Ještě krémovější Kindle aneb Wotnau hlásí návrat

K prvnímu červenci se vrátil Logout vrátil k pravidelným updatům Technomorouse, a to navzdory zdravotním problémům. Což mě konečně nakoplo. “Už je na čase s Věží něco udělat,” řekl jsem si.

A tak jsem balancoval na hraně filozofie a prokrastinace (kam stránky dál směřovat, jak jim výhledově změnit grafiku, jak je profilovat, a když tedy nemám jasno, proč místo psaní radši nehrát hry nebo nečučet na nějaké hororové či sci-fi filmy ze seznamu, který se mrcha stále prodlužuje) – až do minulého pátku. To jsem se sešel s kamarádem Martinem, který mi hlásil, že jeho žena pravidelně stránky kontroluje a že pořád nic. Nebylo to poprvé, co jsem něco podobného slyšel, ale teprve teď mi to došlo – víc než půl roku bez příspěvku a stejně jsou lidi, kteří nezapomněli, nejspíš proto, že mě prostě rádi čtou!

Mílí přátelové, to je od vás moc pěkné!!! Pocta – a obávám se, že tak trochu i závazek. A protože první impuls vzešel od Logouta a druhý od Martina a Lenky, kterým zase není cizí téma čtení, tak tenhle comebackový příspěvek bude technomorousovský – a o čtečkách.

Nový, ještě krémovější!

Velcí producenti elektroniky jednou až dvakrát do roka obměňují své produktové řady. Protože je třeba reagovat na konkurenci, protože je třeba se připomenout zákazníkům a také proto, že dnešní svět je nastavený tak, že lidi preferují novinky před věcmi, které ověřeně fungují. Obměňuje Apple, obměňuje Samsung, obměňuje kdekdo. Obměňovat se prostě musí, i když nemáte co opravdu nového nabídnout.

Obměňuje se i v potravinářském průmyslu. Protože je třeba reagovat na konkurenci, protože je třeba se připomenout zákazníkům a také proto, že je třeba vydělat víc merglí. A tak se objeví jogurt s novou, vylepšenou recepturou, díky čemuž lze změnit design kelímku a zákazník si ani nevšimne, že ještě krémovějšího jogurtu kupuje čtyři sta gramů místo poctivého půlkila. Mimochodem, nejnověji je oblíbená cifra 380. Mám rád, když se se mnou hraje na rovinu, takže výrobcům, kteří mi tohle provedou, nedávám vydělat.

O to víc mě zamrzí, když se takhle projeví někdo, komu jsem doteď fandil. Jako třeba Amazon se svým Kindlem.

Levnější, ale slabší

Pokud pominu tabletu s názvem Kindle Fire, která není klasickou čtečkou, najdeme u Amazonu tři základní řady – levnou (Kindle bez rozlišovacího názvu), zlatý střed (Kindle Paperwhite) a prémiovou (dříve Kindle DX, nyní Kindle Voyage).

Když Amazon znovu zlevnil svůj základní výrobek, neuniklo mi, že kromě všech ostatních doznala změn i životnost baterie. Dřív jste u všech Kindlů našli poznámku, že při čtení půl hodiny denně budete dobíjet po osmi týdnech, ale u Kindlu šesté generace už byla řeč jenom o šesti. Budiž, řekl jsem si. Jde o výrobek cílící na zákazníky preferující co nejnižší cenu, takže pokud to zákazníkovi nevadí a Kindle se tím zlevní, může být.

Dražší, ale slabší

Potom Amazon představil Voyage. Tehdy jsem si řekl, že svůj starý dobrý Kindle třetí generace musím výhledově doplnit o o pár let novější Paperwhite 2, dřív než Amazon proinovuje Kindle k nefunkčnosti (a protože Nejúžasnější je prostě nejúžasnější, tak jsem pak Paperwhite 2 dostal k narozkám).

Voyage je prémiový, což se projevuje hlavně o osmdesát dolarů vyšší cenou oproti Kindlu Paperwhite. Kromě lepšího displeje má totiž hlavně spoustu zbytečných vychytávek jako automatické přizpůsobení osvětlení displeje úrovni okolního světla (ještě jsem nezažil zařízení, u kterého by mi tahle funkce vyhovovala) a podporu sociálních sítí, která mi u čteček vyloženě vadí.

To je samozřejmě věc individuálního vkusu, takže jsem si řekl, že Voyage prostě není pro mě, ale pak si mé pozorné oko povšimlo dvou detailů.

Jako první mě zaujal návrat tlačítek pro otáčení stránek, která z Kindlů zmizela, “protože přece u dotykových displejů nejsou potřeba” (jsou, kurnik šopa, právě u čteček jsou, protože zrovna čtečku si víc než co jiného nechcete zapatlat – máte pak totiž flekatou každou stránku každé knihy, kterou čtete!). Takže sice dlouho nebyla potřeba, ale pokud si připlatíte, tak vám je Amazon znovu nabídne, akorát že už ne u střední třídy jako dřív, ale u nejdražšího modelu.

No a následně jsem zaregistroval výkřik “Baterie vydrží týdny, ne hodiny!” Dřív se přece Amazon chlubil osmi týdny. Že by…? Bohužel ano. Když jsem se překlikl do technických detailů, vybafla na mě životnost baterie šest týdnů.

Tohle už se mi nelíbilo. Voyage má být králem v nabídce amazoních čteček, tak proč by měl nabízet nižší výdrž než nižší modely? Tohle že má být inovace?

Slabší, slabší, slabší

Ale nebojme se, Amazon to samozřejmě vyřešil. V rámci obměňování, o kterém byla řeč na začátku, od července představil Úplně Nový (“All-New” – včetně toho příšerného velkého písmene uprostřed) Kindle Paperwhite 3, který v nabídce nahradí dřívější Paperwhite 2. Ten dostal do vínku stejný displej jako Voyage (takže v konečném důsledku u Voyage těch osmdesát dolarů platíte za tlačítka, podporu sociálních sítí a čidlo úrovně okolního světla, které vám časem odejde). A…? Ano, laskaví čtenáři, uhodli jste! Baterii, která vydrží celé týdny namísto pouhých hodin!

Takže od prvního července letošního roku Amazon nemá už v nabídce žádnou čtečku s osmitýdenní výdrží a v tichosti dokončil přechod na baterie s o čtvrtinu nižší kapacitou. Takhle si tedy, přátelé, pokrok nepředstavuji!

Volba nohama

Takže nezbývá než držet se vlastních zásad.

Milý Amazone, svého času jsi mě nadchl, když jsi mě Kindlem zbavil opruzů s českým státem a poštou, které normálnímu člověku prakticky znemožnily si bez megapapírování nechat poslat knížku z Ameriky. Ale cos udělal od té doby? Zrušils podporu comicsového formátu .cbz ve svých zařízeních, zrušils tlačítka pro obracení stránek, abys je znovu vrátil do hry za výrazně vyšší peníze, zrušils čtení knih syntetickým hlasem, který byl neocenitelný pro nevidomé, snížils výdrž svých zařízení o čtvrtinu a vůbec se chováš jako všechny mono- či oligopolní korporace, které se nesnaží vydělávat tím, že budou získávat co nejvíc nových spokojených zákazníků, ale jen za každou cenu maximalizují rozdíl mezi příjmy a náklady.

A proto je Paperwhite 2 můj poslední Kindle. Až mi doslouží, porozhlédnu se jinde. Zatím je mým favoritem PocketBook, jehož čtečky pracují se všemi možnými formáty včetně wordovského .doc a umožňují i instalaci vlastních fontů a celých aplikací, ale zatím nikam nespěchá. Však on se vždycky najde nějaký výrobce, který chce rozložit monopol kvalitou.

Příspěvek byl publikován v rubrice E-knihy, Knihy, Technika se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Ještě krémovější Kindle aneb Wotnau hlásí návrat

  1. Mummysha napsal:

    No to je dost, že je zase co a o čem číst! I když je téma mně trochu vzdálenější, tak o to více poučné. A až bude přetlak čteček, tak se hlásím o jednu “ojetinu”. Mummysha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *