Kdo chce kam…

Existuje spousta důvodů, proč jsou elektronické knihy zajímavým médiem. Většina argumentů pro e-booky má všeobecnou platnost, ale napadá mě i jeden specificky český – náš mírně řečeno zvláštní trh s knihami papírovými.

Jeden nejmenovaný knihkupec na adresu elektronických knih prohlásil, že jeho rodina už osmdesát let prodává knihy stejným způsobem a on nevidí důvod na tom cokoli měnit. Jestliže podnikatel s takovým přístupem patří k vládcům knihkupecké branže, je nejvyšší čas s trhem trochu zatřást.

Zatímco zmíněný rozhovor spíš člověku vyloudí úsměv na tváři, včera jsem zůstal v knihkupectví s pusou dokořán. Mezi novinkami tam ležel Martinův Tanec s draky jako hardback a hned vedle něj i paperbackové vydání rozdělené do dvou dílů. G. R. R. Martin je u nás čím dál populárnější a blíží se Vánoce, a tak jsem ho vzal do ruky, přečetl si anotaci na obálce, kouknul do tiráže na překladatele. V tu chvíli mi padlo oko na cenu – 649 Kč. Trochu jsem zalapal po dechu, protože na takovou palbu u beletrie nejsem zvyklý, ale na druhou stranu autor teď letí nejen u nás, a tak práva na tuhle cihličku ani náklady na její překlad určitě nebyly haléřovou záležitostí.

Nedalo mi to a vzal jsem do ruky i paperback. První díl za 320 korun, druhý za 380. Když jsem obě částky v duchu sečetl už potřetí, a potřetí mi vyšlo 700, začal jsem zuřivě porovnávat obě tiráže. Stejný nakladatel. Stejný překlad. Až pozvednutá obočí okolostojících mi naznačila, že jsem komentář, o kterém jsem měl za to, že si ho jenom myslím, zřejmě i polohlasně vyslovil. S už trochu chladnější hlavou necítím potřebu ho opakovat. Každopádně trh, na kterém je paperback dražší než pevná vazba, si říká o revoluci.

Příspěvek byl publikován v rubrice E-knihy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *