7 trpaslíků (z přesvědčení)

Před dávnými a dávnými časy byl svět rozdělen na Světlou a Temnou stranu. Na straně Světla žili lidé. A na Temné straně… 7 trpaslíků!

Od začátku je jasné, že nejde o soft porno, jak se nám snaží vsugerovat distributor na přebalu, ale o čistou komedii. (Když už jsme u toho distributora – také nás přesvědčuje, že DVD je ve formátu 4:3, což je blbost – film je ve vzorném 16:9, 4:3 jsou jen některé bonusy.) Světlou a Temnou stranu dělí potůček, který jde snadno přeskočit. Přesto je naprosto stěžejní, že mezi nimi vede jediný most. A Temná strana je nejspíš Temná, protože ji tvoří les, takže tam svítí méně sluníčka. Žijí tam trpaslíci a moudrý čaroděj Bílý Helge – a občas tam někdo zabloudí. Třeba Karkulka. Nebo Sněhurka. I když ta tam vlastně uteče. No, tak snad raději trochu po pořádku.

Světlé straně vládne Královna, vcelku zachovalá blondýna po čtyřicítce, které šašek každý den vypráví vtipy o černovláskách. Královna má samozřejmě Zrcadlo. To se to celé snaží tak nějak diplomaticky zabalit a ujišťuje královnu o její kráse, ale konfrontováno s přímým dotazem musí s pravdou ven – Královna je No. 2, až po (samozřejmě černovlasé) Sněhurce. Ta sice měla být už před lety zlikvidována, ale měkkosrdcatý poskok naštěstí nehodil novorozeně do kontejneru na tříděný odpad, alebrž do sirotčince. Zrcadlo ovšem nechce mít Sněhurku na svědomí (dokáže zřejmě mluvit z ploch všech zrcadel), a tak jí dá echo. Tudíž Sněhurka zdrhne do lesa – tedy pardon, na Temnou stranu – a narazí na chaloupku sedmi trpaslíků.

Ti mají každý zhruba metr osmdesát. To, že trpaslík má být tak nějak menší, je totiž jen hluboce zakořeněný předsudek. Oni jsou trpaslíci z přesvědčení – každému z nich někdy nějak ublížila žena (jednomu matka pomlouvala jeho zeleninová jídla, dalším dvěma učitelka dala příšerné role ve školním představení atd. – jen Brumla, vůdce trpaslíků, o tom, co se stalooné noci, nikdy nemluví), a tak se stáhli do ústraní. A pak je tu ještě osmý trpaslík, který má přes dva metry, a ostatní ho odmítají přijmout mezi sebe, protože to už by jich přece nebylo sedm. Další děj se tedy točí okolo soužití Sněhurky s trpaslíky (ne, sex vážně nečekejte), Královniny snahy zbavit se Sněhurky a snahy trpaslíků vyrovnat se se svými životními traumaty.

7 trpaslíků je německá komedie, což je sousloví, kterého se spíš děsím. Kdybych měl volit mezi žánry, tak od Němců možná radši spíš to soft péčko, ale výjimky tu jsou (třeba Holky to chtěj taky), a tak jsem se rozhodl dát trpajzlům šanci a nelitoval jsem.

Aby bylo jasno – 7 trpaslíků není dobrý film. Herci toho moc nenahrají – hlavně proto, že v crazy komedii není tak moc co hrát, a navíc soudě dle filmu o filmu, nejméně náročné role dostali ti nejlepší herci. Zápletka je pitomá. Některé gagy nejsou ani trochu vtipné. Jenže občas člověk potká film, který přestože je příšerný, ho prostě baví, a přesně tohle se stalo mně.

Bláznivost humoru je někde na úrovni Připoutejte se, prosím, jak co do naprosté nesmyslnosti, tak co do množství popkulturních narážek. (“Ó, Bílý Helge, jsme sedm trpaslíků a máme problém.” – “Tak ten prsten hoďte do ohně.” – “Ale my nemáme prsten, máme Sněhurku!” – “Tak do něj hoďte tu Sněhurku.”) Kromě Pána prstenů a vtipů o blondýnách se tu semelou i sportovní a vojenské filmy, pohádky, deskové hry (vážně!) či běžná filmová charakterová klišé. Plus jakýkoli situační vtip, který zrovna režiséra a scénáristy napadl (některé scénky s trubači nemají chybu). A samozřejmě musíte pečlivě sledovat zápletku, protože jinak by vám mohlo uniknout, že když se trpaslíkům při pohledu na Sněhurku ztopoří špičky čepiček…

7 trpaslíků není film, o kterém si řeknete, že “není špatný”. Buď ho označíte za odpad, nebo ho budete milovat, nebo ho budete sledovat s pocitem, pro který má angličtina termín “guilty pleasure”. U mě je to to poslední, tím spíš, že například scéna, kdy trpaslíci poprvé obhlížejí zámek, do kterého se chystají proniknout, má až montypythonovský nádech. A kromě toho si film zaslouží tučné plus za naprostou nepřítomnost fekálního humoru. Ideální film pro příjemné víkendové odpoledne v té hnusné době, kdy je tma už o půl čtvrté. A na večer si můžete nechat nějaký vážný celovečerák.

Jen nevím, jestli mám odvahu shánět pokračování 7 trpaslíků – Jeden les nestačí. Některá kouzla totiž nejde opakovat.

Hodnocení: 70%

7 trpaslíků. Německo, 2004. 93 minut. Česky či německy, české titulky. Bonusy: Film o filmu, Videoklip, Trailer, Neuvedené scény (z toho jedna fááákt dobrá). Cena výprodejová.

Příspěvek byl publikován v rubrice DVD recenze se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: 7 trpaslíků (z přesvědčení)

  1. JTR napsal:

    So German comedy (with typical German *local* comedy fames) did make its way to cz!? Interesting that is. I was a huge fan of Otto Waalkes when he and I were younger. He is fond of cartoon elephants, too.

    • Jason napsal:

      So now you know. And you also got me wondering – was this a one-off visit with a German thingy catching your eye, or did you actually try to read something, using your knowledge of Polish or perhaps G. Translate? Either way, cool to see you around. Pace!

Komentáře nejsou povoleny.