Poslední dny mi trochu připomněly dobu mého nástupu do firmy.
Tak například mám nového nadřízeného, ale nikdo se mi o tom neobtěžoval říct, dokud jsem zmatený tím, kdo že mě to nezačal úkolovat, nezašel za marketingovým ředitelem s otázkou “Hele, kdo mi teď vlastně šéfuje?” Člověk by býval tak nějak čekal, že si jeho tým zavolají do zasedačky a řeknou: “Pánové, od nynějška pracujete tady pro Tapana.” Nicméně vypadá to, že kuvajtská wataniyóza už nakazila i našeho dánského CMO.
Skousnu, že nový šéf se potřebuje uvést, takže kvůli němu budu mít pracovní víkend, a nejspíš zdaleka ne jeden. To patří k pravidlům hry. Asi mě bude permanentně štvát, že je mikromanažer, což Michael nebyl a není, ale co nadělám. Nového šéfa zvládnu – a jestli ne, tak půjdu o dům dál prostě o něco dřív, protože jsem stejně Nejúžasnější slíbil, že do konce roku kuvajtskou misi ukončím.
Co mi ale opravdu hnulo žlučí, byl nedělní e-mail z oddělení lidských zdrojů. Stálo v něm, že při kontrole mé složky zjistili, že jim na mě chybějí externí reference. A že mě žádají, abych je doplnil do 1. 4. 2014 (že by apríl?), jinak budou nuceni problém eskalovat. A pokud bych případně hodlal žádat o prodloužení lhůty na dodání téhož, že to mám udělat do 27. 3.
Tak za prvé – reference jsem samozřejmě dodal, a to od dvou předchozích přímých nadřízených. Že to hoši zabordelili, je jejich problém.
Za druhé – reference slouží k proklepnutí kandidáta předtím, než je mu případně nabídnuta pracovní smlouva. Takže vzhledem k tomu, že mě nakonec najali, předpokládám, že i ty moje te(h)dy prověřili. A pokud někdo chce referenci na mě teď, může se zeptat například mého marketingového ředitele, jehož přímým podřízeným jsem byl od minulého léta až do minulého týdne. Nejčerstvější reference lze totiž překvapivě získat z firmy, kde už čtrnáctým měsícem pracuji. Jestli jste si nevšimli, je to ta vaše, halamové! Dodání těch starých je papírování pro papírování.
Za třetí – jestliže si firma v oblasti lidských zdrojů vytkla za cíl stát se nejžádanějším zaměstnavatelem nikoli v zemi, ale na celém Středním východě, pak by neměla začít tím, že bude kvůli vlastním chybám vyhrožovat zaměstnancům.
A víte co? Já ty e-maily od bývalých šéfů mám samozřejmě schované. Kdyby býval někdo přišel se slovy “Hele, asi je to nedopatření, ale nemáme ve tvojí složce externí reference – mohl bys je doplnit?”, tak bych jen řekl, že už je od mě dostali v prosinci 2012, ale že není problém. Takhle ode mě ale neuvidí nic. Pokud si někdo nepořádek ve vlastním papírování řeší tím, že mi vyhrožuje, tak ať si ho vyřeší sám. A pokud by z toho měl být skutečný problém, tak ve firmě, kde kontrolují doporučení rok a čtvrt po vašem nástupu, možná jen mrhám svými schopnostmi. Expat Džen tímto přestává být hodný hoch.
P. S. pro zasvěcené: Nebojte, příspěvek o Foreveru bude hned příště.
Na spravení nálady, mě to pomáhá: https://www.youtube.com/watch?v=E8ftyVQM5FE
Díky, Marku, jsi zlatej! A navíc jsi mi tím připomněl The Rutles, láskyplnou parodii ex-Pythonů Neila Innese a Irica Idlea. Naordinoval jsem si rutloterapii a hned mi bylo líp. Obě alba – The Rutles i Archaeology se dají poslechnout na YouTube a koupit na Amazonu. Jako ukázku můžu předhodit třeba Piggy in the Middle, která si bere inspiraci z jedné z těch ulítlejších broučkáren, I am the Walrus. http://www.youtube.com/watch?v=FKezWLZqRik
So, there you go. I just posted a comment on your English page, but then I noticed it is currently not updated. Here is a voice that asks for English posts. (he thrusts his fists against the posts…) 😉
Hi ThunderBlade! I just hope you don’t see any ghosts in my posts. 🙂 I still have to make up my mind about what exactly I want to do with the English website. Either way, thanks for dropping by here, I’ll get in touch one way or another, promise!
Jen do nich! 😉
Jojo, teď, když jsem konečně dorazil report z Foreveru, se zase můžu věnovat kuvajtským reáliím. Budeš se bavit. 🙂
Bavím se už teď! 😉